Dodano: 2019-07-08

KONFERENCJA TBS MUSZYNA’2019


     Tegoroczna już V Konferencja TBS w Muszynie odbyła się w dnach 3-5 lipca 2019r. i tradycyjnie poświęcona była nowoczesnym technologiom energooszczędnym w budownictwie oraz przygotowaniu wniosków o udzielenie finansowania zwrotnego z udziałem instrumentu grantowego do edycji jesiennej. Ponadto omówiono zmiany ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, wprowadzone dnia 13 maja 2019r.

     W pierwszym dniu konferencji omówiono zasady i procedury ubiegania się o finansowanie zwrotne z uwzględnieniem ostatnich zmian oraz instrumentu grantowego. Połączenie tych dwóch instrumentów daje zupełnie nowe możliwości realizacji inwestycji mieszkaniowych. Zgodnie z celem konferencji, ta jej część służyła nabyciu wiedzy w zakresie zasad i procedur dotyczących wniosków o udzielenie finansowania zwrotnego, instrumentu grantowego i dopłat do czynszów z uwzględnieniem praktycznych elementów przygotowania wniosków aplikacyjnych i wniosków kredytowych. Prelegentami byli Dyrektor Zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych BGK - Pan Dariusz Stachera, Dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych - Pani Agata Gocłowska oraz Dyrektor Biura Funduszu Dopłat DFM Pan Paweł Karpiński .
W tej części omówiono także zmiany ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, wprowadzone w dniu 13 maja 2019 r. w związku z nowelizacją ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Bezpośrednio po tym panelu odbyły też się konsultacje uczestników konferencji z przedstawicielami Banku.

     Druga część konferencji poświęcona była nowoczesnym technologiom energooszczędnym. Ich umiejętne wykorzystanie ma nie tylko znaczenie proekologiczne czy też wpływa na komfort mieszkańców naszych zasobów, ale także ma istotny wpływ na kształtowanie polityki czynszowej oraz wzrost konkurencyjności oferty TBS-ów. Kwestie ekonomicznej strony były przedmiotem przykładowych rozwiązań takich firm, jak Viessmann (Pan Łukasz Sajewicz),Hennlich (Pan Michał Łągiewka), czy Dennert (Pan Jakub Żarnecki. Przedstawicie firmy Geberit (Panowie Konrad Grabarek oraz )Robert Molenda) zaprezentowali „Łazienki nie tylko dla osób niepełnosprawnych, KOŁO i Geberit– budynki mieszkalne – osiedla senioralne” oraz „Skuteczne, podciśnieniowe odwodnienie dachów płaskich – Geberit Pluvia. Hydrantówka jako przykład instalacji zaciskanej – Geberit Mapress”. Pan Bogdan Garczyński , przedstawiciel Enesta Sp. z o.o (własność spółki PGE Obrót S.A.) Przedstawił ofertę dotyczącą efektywności energetycznej, kogeneracji, instalacji PV. Na zakończenie, nasz kolega Prezes Tarnowskiego TBS – Wojciech Daniel zaprezentował „efekty zastosowania pomp ciepła do ogrzewania mieszkań i podgrzewania wody przykładzie budynku wielomieszkaniowego w Tarnowie”. Dyskusja nad prezentowanymi tematami trwała się aż do godziny niemal do godziny dwudziestej pierwszej. Moderatorem tej części konferencji był Wiceprezes Izby Władysław Nemmas.

     W drugim dniu do południa, pod opieką Pani Dyrektor Jolanty Kronenberger odbyła się część wyjazdowa konferencji w siedzibie firmy FAKROw Nowym Sączu, gdzie zaprezentowano najnowsze produkty firmy – okna dachowe, pionowe, świetliki, rolety, etc. także Z zastosowaniem najnowszych rozwiązań high-tech  industry. Zwiedziliśmy także zakład produkcyjny. Na zakończenie odbyło się też intrygujące spotkane z . Po południu na Słowacji zwiedziliśmy zrewitalizowany obszar poprzemysłowy, a wieczorem sympatyczne i jak zwykle interesujące forum wymiany doświadczeń.


     W konferencji wzięło udział 59 uczestników. Dziękując wszystkim uczestnikom, przedstawicielom firm za udział, szczególnie podziękowania kierujemy na ręce przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego oraz współorganizatora konferencji firmy FAKRO.

WuZed